Kodeks ravnanja in poslovne etike

Podjetje ČETRTA POT se zavezuje, da bo poslovalo pošteno in vestno ter v skladu z veljavnimi zakoni in predpisi. Ta kodeks ravnanja in poslovne etike opisuje vrednote in standarde, ki jih zagovarjamo kot podjetje in jih morajo upoštevati naši zaposleni, partnerji in deležniki.

V podjetju ČETRTA POT smo zavezani k poslovanju v skladu z najvišjimi etičnimi standardi. Verjamemo, da so poštenost, integriteta in preglednost bistvenega pomena za vzpostavljanje dolgoročnih odnosov s strankami, partnerji in deležniki. Ne odobravamo nobene oblike podkupovanja, korupcije ali neetičnega ravnanja ter spoštujemo zakone in predpise, povezane s temi vprašanji. Prav tako spodbujamo svoje zaposlene in partnerje, da spregovorijo, če so priča neetičnemu ravnanju oziroma sumijo, da je prišlo do takega ravnanja.

1. Protikorupcijska določila

V si prizadevamo ohranjati najvišje standarde strokovnosti in integritete v vseh naših poslovnih odnosih. Ključni vidik te zaveze je izogibanje navzkrižju interesov, kar bi lahko ogrozilo našo presojo ali ustvarilo vtis neprimernosti.

Zaposleni in partnerji ČETRTE POTI morajo razkriti osebne interese ali razmerja, ki bi lahko vplivali na delo v . Če ima na primer zaposleni ožjega družinskega člana, ki je naročnik oziroma stranka podjetja ČETRTA POT, mora takšno razmerje razkriti in zagotoviti, da pri delu na projektu danega naročnika ne pride do navzkrižja interesov.

Do navzkrižja interesov pride, kadar posameznikovi osebni interesi, bodisi finančni ali drugačni, vplivajo na njegovo odločanje ali delovanje v imenu podjetja. Takšna navzkrižja se lahko pojavijo v različnih oblikah, med drugim:

  • Osebna razmerja: primeri, ko ima zaposleni osebno razmerje s stranko, dobaviteljem ali konkurentom, ki bi lahko vplivalo na njegovo objektivnost ali lojalnost do podjetja.
  • Finančni interesi: primeri, ko ima zaposleni ali njegov družinski član finančne interese v okviru posla ali pogodbenega razmerja, ki vključuje ČETRTA POT.
  • Dejavnosti izven podjetja: primeri, ko bi dejavnost zaposlenega izven podjetja lahko vplivala na njegove dolžnosti do podjetja ali ustvarila vtis deljene lojalnosti.
  • Darila in razvedrilne aktivnosti: primeri, ko zaposleni od naročnika, dobavitelja ali konkurenta prejme darila, nastanitvene ali druge ugodnosti, ki bi lahko vplivale na njegovo presojo ali ustvarile vtis neprimernega vpliva.

V izogib navzkrižju interesov morajo zaposleni morebitna navzkrižja razkriti neposrednemu nadrejenemu ali osebi, ki jo podjetje določi kot odgovorno za takšne zadeve.

V  smo zavezani k spoštovanju najvišjih standardov etičnega ravnanja in izogibanju situacijam, ki bi lahko ogrozile integriteto zaposlenih ali integriteto podjetja. S pozornostjo pri zaznavanju morebitnih navzkrižij interesov in preglednostjo pri poslovanju lahko ohranimo zaupanje strank, dobaviteljev in deležnikov ter dosegamo uspehe na pošten način.

Protimonopolna pravila in konkurenca

V smo zavezani k pošteni konkurenci in spoštovanju protimonopolnih zakonov. Kršitev protimonopolnih zakonov ima lahko hude posledice, vključno s sodnimi postopki in finančnimi kaznimi. Poleg pravnih posledic lahko ravnanje v nasprotju s temi zakoni škoduje ugledu podjetja in okrni zaupanje strank.

Za zagotavljanje skladnost s protimonopolnimi zakoni se moramo izogibati kakršnim koli neustreznim pogodbam ali dejanjem, kar med drugim vključuje dogovorno določanje cen, razdelitev trga, skupinski bojkot in monopolizacijo.

Kot zaposleni smo odgovorni za spodbujanje poštene konkurence in spoštovanje protimonopolnih zakonov. Z upoštevanjem teh smernic lahko zagotovimo ohranjanje ugleda poštenega in etičnega podjetja ter se izognemo pravnim ali finančnim posledicam, povezanim z neustreznim ravnanjem.

Neupravičena plačila, pranje denarja in gospodarski bojkot

ČETRTA POT je zavezana k preprečevanju izvajanja neupravičenih plačil, pranja denarja in gospodarskih bojkotov.

Neupravičena plačila: Neupravičena plačila vključujejo podkupnine, povračila ali druge oblike plačil za pridobitev nepoštene prednosti ali vplivanje na poslovno odločitev. Takšna plačila so nezakonita in imajo lahko resne pravne posledice in posledice za ugled tako podjetja kot vpletenega posameznika. Zaposlenim v podjetju je strogo prepovedano neposredno ali posredno dajati ali sprejemati neupravičena plačila.

Pranje denarja: Pranje denarja je postopek prikazovanja prihodkov od nezakonite dejavnosti kot zakonita sredstva. To lahko vključuje vrsto aktivnosti, kot na primer strukturiranje transakcij za izogibanje zahtevam po poročanju ali uporaba navideznih podjetij za prikrivanje pravega vira sredstev. Pranje denarja je nezakonito in ima lahko pomembne pravne posledice in posledice za ugled tako podjetja kot vpletenega posameznika. Kot zaposleni v tem podjetju moramo biti pozorni pri preprečevanju morebitnih primerov pranja denarja in poročanju o njih.

Gospodarski bojkoti: Gospodarski bojkot je usklajeno prizadevanje za izogibanje poslovanju z določeno državo ali podjetjem. Ti bojkoti se lahko uporabljajo iz političnih ali gospodarskih razlogov, lahko pa so tudi nezakoniti, če kršijo protibojkotne zakone ali predpise. Zaposleni v tem podjetju ne smemo sodelovati pri nezakonitem bojkotu in moramo upoštevati vse veljavne zakone in predpise.

Kot zaposleni v tem podjetju smo dolžni prijaviti vse domnevne kršitve teh pravil. Da lahko zagotovimo skladnost s temi politikami, se moramo redno usposabljati o pravnih in etičnih posledicah neupravičenih plačil, pranja denarja in gospodarskih bojkotov. Sprejeti moramo tudi ukrepe za spremljanje in poročanje o morebitnih kršitvah teh politik.

Poslovanje z osebami javnega prava

Poslovanje z osebami javnega prava zahteva posebno skrb in pozornost, da zagotovimo skladnost naših dejanj z veljavnimi zakoni, predpisi in politikami. V stikih z vladnimi uradniki moramo biti spoštljivi, pošteni in pregledni. Ne smemo ponujati ali sprejemati daril, uslug ali drugih oblik ugodnosti, ki bi jih bilo mogoče razumeli kot poskus vplivanja na odločitve vladnih organov. Prav tako moramo varovati zaupne informacije in jih razkriti le, če to zahteva zakon ali če to dovolijo ustrezni organi. Kršitve zakonov, predpisov ali pravilnikov imajo lahko za posledico sodne postopke ali škodujejo našemu ugledu, zato jih je treba prijaviti ustreznim organom.

Dogovarjanje z zaposlenimi v javnem subjektu

Dogovarjanje z uradniki v javnem subjektu je legitimen način zagovarjanja interesov, vendar mora potekati odgovorno in etično. Zagotoviti moramo, da so prizadevanja za dogovarjanje skladna z veljavnimi zakoni in predpisi ter da so pregledna in poštena. Ne smemo dajati lažnih ali zavajajočih izjav ali uporabljati kakršne koli oblike prisile ali ustrahovanja, da bi vplivali na uradne odločitve. Prav tako moramo razkriti vse pomembne informacije o svojih dejavnostih lobiranja, vključno z imeni uradnikov, s katerimi smo stopili v stik, in vprašanji, ki smo jih izpostavili. Kršitve teh načel imajo lahko pravne posledice ali posledice za ugled ČETRTE POTI.

Poslovanje skladno z zakonodajo in mednarodnimi standardi

Kot odgovorno in etično podjetje je ČETRTA POT zavezana k spoštovanju veljavnih zakonov in predpisov o poslovanju. To vključuje zakone, povezane z nadzorom uvoza in izvoza, gospodarskimi sankcijami, preprečevanjem korupcije in pranja denarja. Zagotoviti moramo, da vse poslovne dejavnosti ČETRTE POTI, vključno z mednarodnimi transakcijami in poslovanjem s tujimi strankami, potekajo v skladu s temi zakoni. Prav tako moramo voditi točne in popolne evidence o svojih transakcijah in izvajati ustrezne notranje kontrole za preprečevanje kršitev. Vsakršno domnevno kršitev teh zakonov je treba prijaviti ustreznim organom. Morebitno neupoštevanje zakonov in predpisov in mednarodnih standardov ima lahko za ČETRTO POT hude pravne posledice in posledice za ugled.

2. Zaupnost in varstvo podatkov

Zaupnost podatkov naročnikov in partnerjev jemljemo zelo resno. Imamo stroge politike za zaščito občutljivih informacij in podatkov ter spoštujemo veljavne zakone in predpise o varstvu podatkov. Zagotavljamo, da so zaposleni in partnerji, ki imajo dostop do občutljivih podatkov, usposobljeni za varovanje teh podatkov in razumejo posledice kršitve zaupnosti. Prav tako zagotavljamo, da so podatki zbrani, obdelani in shranjeni na varen in odgovoren način.

3. Enakopravnost in pravičnost pri zaposlovanju

ČETRTA POT je zavezana k zagotavljanju varnega, poštenega in spoštljivega delovnega mesta za vse zaposlene. Nobenega zaposlenega ali kandidata za zaposlitev ne diskriminiramo na podlagi rase, barve kože, vere, spola, spolne usmerjenosti, starosti, invalidnosti ali katerega koli drugega zaščitenega statusa. Prav tako verjamemo v spodbujanje raznolikosti in vključenosti na delovnem mestu ter spodbujamo zaposlene, da pri delu prispevajo svoje edinstvene poglede in izkušnje.

4. Skladnost z zakonodajo in predpisi

ČETRTA POT spoštuje veljavne zakone in predpise, med drugim zakone, ki se nanašajo na podkupovanje, korupcijo, varstvo podatkov in pošteno zaposlovanje. Prav tako zagotavljamo, da so vsi zaposleni in partnerji poučeni o zakonih in predpisih, ki veljajo za njihovo delo, ter razumejo posledice neupoštevanja. Verjamemo tudi v izvajanje rednih presoj in pregledov naših pravilnikov in praks, da zagotovimo stalno skladnost z dopolnjenimi zakoni in predpisi.

5. Spoštovanje človekovih pravic

ČETRTA POT spoštuje človekove pravice vseh posameznikov in je zavezana k spodbujanju človekovih pravic na vseh področjih poslovanja. Verjamemo v dostojanstveno in spoštljivo obravnavo zaposlenih, partnerjev in deležnikov ter ne dopuščamo nobene oblike diskriminacije ali nadlegovanja. Zagotavljamo tudi, da so zaposleni in partnerji poučeni o naših politikah in praksah, povezanih s človekovimi pravicami, ter razumejo posledice nespoštovanja.

6. Okoljska odgovornost

ČETRTA POT poudarja pomen varovanja okolja in zmanjševanja svojega vpliva na planet. Zavezani smo k zmanjševanju ogljičnega odtisa in spodbujanju trajnostnih praks na vseh področjih poslovanja. Zaposlene in partnerje spodbujamo, naj se zavedajo svojega vpliva na okolje in sprejmejo ukrepe za zmanjšanje količine odpadkov, varčevanje energije in spodbujanje trajnosti.

7. Zaključek

ČETRTA POT se zavezuje k poslovanju po najvišjih etičnih standardih in v skladu z veljavnimi zakoni in predpisi. Verjamemo, da so poštenost, integriteta in preglednost bistvenega pomena za vzpostavljanje dolgoročnih odnosov z naročniki, partnerji in deležniki. Verjamemo tudi v spodbujanje raznolikosti, spoštovanje človekovih pravic in varovanje okolja.

 

ČETRTA POT, d.o.o., Kranj

20. marec 2023

Kodeks ravnanja in poslovne etike Kontaktirajte nas
Stopite v stik z nami
Pišite nam za predstavitev ali vprašanja.
Pokličite nas ali pošljite e-pošto.
Prijava na e-novice
Ostanite na tekočem z novostmi v kadrovski zakonodaji in digitalnih rešitvah.
Enkrat mesečno, neposredno v vaš e-poštni predal. Prijava na e-novice